Seramik
Anasayfa > Seramik

Gücünü Bordan Alan Seramik

Kayaların parçalanmasıyla oluşan kil ve kaolin benzeri maddelerin karışımıyla, yüksek ısıda pişirilerek  elde edilen seramik insanlığın uzun yıllardan bu yana kullandığı bir malzemedir.  Bor ve bor ürünlerinin kullanımıyla seramik, fiziksel darbelere ve kimyasallara karşı daha dayanaklı yeni bir yapıya erişmektedir. Dünya bor tüketiminin yaklaşık %13’ü seramik sektöründe gerçekleştirilmektedir. Seramik sırı ve emaye yapımında borun kullanımı ile ısıya, kimyasallara ve fiziksel darbelere karşı dayanıklı ürünler elde edilmektedir. Bor ve bor ürünlerinin yüksek değer kattığı emayeler genellikle metal alaşıma sahip ürünlerin kaplanmasında, sır ise seramik ürünlerin kaplamasında aktif olarak tercih edilmektedir.

Yapı malzemelerinde, mutfak araç gereçlerinde ve dekoratif eşyalarda sıklıkla tercih edilen bor içerikli seramik hem endüstriyel alanda hem de gündelik yaşamda yaygın olarak tercih edilen bir üründür. Mutfakta sofra malzemeleri, banyoda seramik karo ve dekorasyon ürünleri olarak karşımıza çıkan seramik ürünleri bor ve bor ürünlerinin katkısıyla daha pürüzsüz bir görünüme ince camsı yapıdaki seramik sır ile kavuşmaktadır.  Silis ve alümina maddeleri yüksek ısıda fırınlanarak sır oluşumu sağlanabilmektedir. Fakat ihtiyaç duyulan bu ısıya ulaşmak hem teknik açıdan zor hem de yüksek maliyet gerektirdiğinden daha ekonomik ve kolay olan bor kullanım yoluna gidilmektedir. Bu evrede erime sıcaklığı düşük olan bor ve bor ürünleri doğrudan katkı sağlayarak seramik ürünlerinin hem düşük maliyetlerle üretilmesini hem de daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Borla Yenilenen Seramik

Ergiticilik ve bağlayıcılık özelliği yüksek olan bor, camın akışkanlığını ve yüzey gerilimini düşürerek seramiği fiziksel darbelere ve kimyasal etkilere daha dayanıklı bir hale getirmektedir. Seramiğin estetize edilme aşamasında boyanın daha iyi tutunmasını sağlayarak canlı ve parlak renkler elde edilmesine yardımcı olur.  Bor ve bor ürünlerinin katkısıyla çizilmeye, kırılmaya ve darbelere karşı dayanıklı bir hal alan seramik ürünlerde erime ve yapışma olayları daha düşük sıcaklıkta gerçekleşmektedir. Hayatın birçok alanında aktif olarak kullanılan seramik ürünleri bor mineralinin katkısıyla aktif kullanılan araç gereçlerin dayanıklı ve estetik bir hal almasını sağlamaya devam etmektedir.

 

Güncellenme Tarihi: 2019-02-25 20:53:41

Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2024 Eti Maden