KIRKA
Anasayfa > KIRKA

Dünyanın En Büyük Bor Üretim Kompleksi: Eskişehir – Kırka

 

Eskişehir’in Kırka ilçesinde 1970 yılında Kırka Sodyum Tuzu Şantiye Şefliği olarak kurulan ve 1998 yılındaki  yapılandırmalar ile Kırka Bor İşletme Müdürlüğü adını alan tesis; bor ve bor ürünleri başta olmak üzere madencilik, kimya, metalürji ve lojistik alanlarında faaliyet göstermektedir. Dünya tinkal rezervleri arasında en büyük paya sahip olan Kırka – Sarıkaya formasyonu dünya rezervlerinin yaklaşık %20’sini (%18) oluşturmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’deki bor rezervlerinin  de %25’ini oluşturmaktadır. .

Yılda 3 Milyon Ton Tinkal Üretimi

Kırka Bor İşletme Müdürlüğü’nün tinkal üretimi yıllık yaklaşık 3 milyon ton civarındadır. Kırka – Sarıkaya Boraks yatağından açık ocak yöntemiyle sürdürülen madencilik faaliyetlerinde elde edilen tinkal; Kırka Bor İşletme Müdürlüğü’nde boraks pentahidrat, boraks dekahidrat, susuz boraks, kalsine tinkal ve borlu temizlik ürünü olan Etimatik’e dönüştürülerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Tinkal cevherinden üretilen yüksek katma değerli boraks pentahidrat ve boraks dekahidrat; yangın söndürücü, yapıştırıcı, tarım ilacı, gübre, çamaşır suyu, sabun ve tekstil boyaları gibi birçok üründe kullanılmaktadır. Ayrıca tesis bünyesinde yüksek verimli hale getirilen susuz boraks; sert camlar, izolasyon cam yünü,  metalürjik olarak ergitici kaynak ve lehim malzemelerinin kullanımında etkin bir rol oynamaktadır. Birçok sektör ve endüstri tarafından yaygın olarak kullanılan susuz boraks, bünyesine katıldığı ürünün dayanıklı ve sürdürülebilir  olmasını sağlamaktadır.

Sektöründe Profesyonel 2000'den Fazla Personel İle Katma Değeri Yüksek Bor Ürünleri

Toplam 10 milyon 500 bin metre kare yerleşim alanı üzerine kurulan Kırka Bor İşletme Müdürlüğü, dinamik, yüksek motivasyonlu ve sektöründe uzmanlaşmış profesyonelleriyle yüksek katma değere sahip bor ve bor ürünleri üretmektedir. 2000’den fazla personelin istihdam edildiği işletmede, madencilikten rafine üretimine, lojistikten bor ve bor ürünlerinin kullanım alanlarının geliştirilmesi amacıyla yürütülen Ar – Ge çalışmalarına kadar farklı alanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Tüm paydaşların memnuniyeti doğrultusunda mükemmeli hedefleyen Kırka Bor İşletmeleri Müdürlüğü, sahip olduğu kalite, enerji, çevre, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi ve akredite laboratuvar belgeleri ile hizmette kalite anlayışını güçlü referanslarla desteklemektedir.

Bor ve bor ürünlerinin kullanıldığı her alanda sürdürülebilirliği ve son teknolojiyi tüm süreçlerine dahil etmeye çalışan Kırka Bor İşletme Müdürlüğü, müşterilerine yüksek kalitede ürünler sunarak Türkiye ve dünya ekonomisinin olumlu olarak gelişmesinde önemli bir katkı sağlamaktadır.

Güncellenme Tarihi: 2019-02-25 21:03:26

Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2024 Eti Maden