BORUN KULLANIM ALANLARI

Hayatın birçok noktasına dokunan bor ve bor ürünleri yaygın kullanım alanıyla
Türkiye ve dünyanın geleceğini yeniden tasarlıyor.

Tarım

Tarım alanlarında verimin artmasında önemli bir rol oynayan bor; bitkiler üzerindeki etkisi ile tarım endüstrisinde son dönemlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kimyasal içerikli gübrelerin olumsuz etkilerine karşın, tarım alanları borlu ürünlerle sürdürülebilir bir hale gelmektedir.

devamı

Temizlik

Temizlik ve deterjan sanayisinde etkin olarak kullanılan borlu temizlik ürünleri; çamaşır deterjanlarında, kişisel bakım ürünlerinde, ev ve endüstriyel tip temizleyicilerin üretiminde aktif olarak kullanılmaktadır. Dünya bor tüketiminin sabun ve deterjan gibi temizlik ürünlerindeki payı % 20’dir. 

devamı

Metalürji

Hayatın birçok noktasına dokunan bor, metalürji ve malzeme sanayisinde yaygın kullanım alanıyla önemli bir rol alıyor. Teknolojik ve endüstriyel uygulamalarda kaliteli ürünlerin ortaya çıkmasında kullanılan bor; yüksek sıcaklıklarda düzgün, yapışkan, koruyucu ve çapaksız sıvı oluşturabilme özelliklerine sahiptir. 

devamı

Seramik

Seramik; bor bileşenleriyle yeni bir yapıya erişerek fiziksel darbelere ve kimyasallara karşı dayanaklı bir hale dönüşmektedir. Dünyadaki bor tüketiminin %13’ü seramik sektöründe gerçekleştirilmektedir. Borla güçlenen seramik, endüstriyel alanda seramik sırı ve emaye yapımında kullanılmaktadır.

devamı

Ahşap Koruma

Bor bileşenleriyle oluşturulan ahşap koruma ürünleri zararlı biyolojik etkenlere karşı dayanıklıdır. Suda kolayca çözünerek ahşap ürünlerine kolaylıkla uygulanabilmektedir. Ahşap koruma sektöründe kullanılan borla, çevreye duyarlı ürünler üretilmekte; ürünler yangına ve bozulmaya dayanıklı hale getirilmektedir.

devamı

Cam

Aktif olarak kullanılan birçok ürünün bileşenlerini oluşturan bor özellikle cam sanayisinin önemli ham maddeleri arasında yer almaktadır. Borosilikat cam, cam yünü ve tekstil tipi fiberglass ürünleri ile cam sanayisine dokunan bor, yaygın bir kullanım alanına sahiptir. 

devamı

Yalıtım

Yaşam alanlarını korunaklı hale getirmenin yolu yalıtım malzemelerinden geçer. Isı, ses ve yangın yalıtımında önemli bir unsur olan yalıtım malzemeleri doğal malzemelerden üretilir ve bor katkısıyla daha da etkili bir hale gelir.

devamı

Tekstil Tipi Fiberglass

Tekstil tipi fiberglass; camın eritilmiş halinin fiziksel ve kimyasal işlemlerle katılaştırılması sonucu oluşan ince lifsi cam tellerden üretilmektedir. Yüksek çekmeye, çarpmaya, kimyasal reaksiyonlara dayanıklı, hafif ve düşük maliyetli endüstriyel bir üründür. 

devamı

Sağlık

Bor; besinler, hava ve su yoluyla dışardan alınan bir mineraldir. 1981 yılında yapılan araştırmalarda bor tüketiminin insan vücudunda olumlu etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Birçok tedavide kullanılan bor, etkin sonuçlar vererek sağlık sektöründe de tercih edilmektedir.

devamı

Enerji

Bor; bugünün ve geleceğin enerji ihtiyacına sürdürülebilir, yenilenebilir, çevreye ve doğal yaşama duyarlı alternatifler sunarak enerji sektöründe önemli bir noktada konumlanmaktadır. Hidrojen enerjisinin etkin kullanımına katkı sunan bor, sodyum borhidrürlü yakıt pillerinin geliştirilmesinde önemli bir paya sahiptir.

devamı

Diğer

Günlük hayatın birçok alanında yer alan bor madeni 400’den fazla kullanım alanına sahiptir. Eti Maden tarafından katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülen bor ve bor ürünleri devam eden Ar- Ge çalışmalarıyla birlikte yaygın bir kullanım alanına sahip olmaya devam ediyor.

devamı

Eti Maden Tanıtım Filmi

Köklü geçmişi ile Borun Geleceğini Tasarlayan Eti Maden, yüksek katma değerli bor ve bor ürünlerini sektöründe uzmanlaşmış profesyonellerle birlikte üreterek Türkiye ve dünya ekonomisinin büyümesine katkı sağlıyor.

HABERLER

Eti Maden; bor ve bor ürünleri başta olmak üzere Türkiye ve dünyadaki
madencilik faaliyetlerini yakından takip ediyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan BAYRAKTAR Beylikova Florit, Barit ve Nadir Toprak Elementleri İşletme Müdürlüğümüzde İncelemelerde Bulunmuştur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan Bayraktar, Eskişehir’de bulunan Beylikova Florit, Barit ve Nadir Toprak Elementleri İşletme Müdürlüğümüzde incelemelerde bulundu. Pilot tesiste yürütülen proses geliştirme çalışmalarını yerinde gözlemledi ve yapılan çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı. Bayraktar, NTE rezerv sahasını gezerek arama çalışmaları kapsamında açılmış galeriye girdi ve NTE cevherini inceledi. Bakanımıza ziyaretinde Genel Müdürümüz Yalçın Aydin da eşlik etti.

Türkiye’nin Doğal Mineralli Temizlik Ürünü Boron’un 2 Yeni Çeşidinin ve Yeni Güçlü Formülünün Lansmanı Yapıldı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez’in değerli katılımıyla gerçekleştirilen Boron lansmanında, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Serkan Keleşer, Eti Maden’in ve sektörün değerli isimleri, zincir marketlerin değerli yöneticileri ile basın mensuplarımız yer aldı.

Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi’nin Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

İleri teknoloji üretimle hizmet verecek, savunma sanayimizin gücüne güç katacak ve ülkemize katma değer kazandıracak olan Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi için tarihi bir günü yaşadık ve stratejik öneme sahip tesisin temelini gururla attık, bu mutluluğu Türkiye’mizle paylaştık.

Yerli ve Milli Boron Satışta

Türkiye'nin bordan üretilen ilk ve tek temizlik ürünü Boron piayasaya çıktı!

Türkiye’nin bor madeninden Türkiye’nin temizlik ürünü Boron

Türkiye’nin bor madeninden Türkiye’nin temizlik ürünü Boron, Eti Maden Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Keleşer tarafından tanıtıldı. Hayırlı Olsun Türkiye!

Borda Strateji

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak "Dünyanın geleceğinin hassas madenlerinden bor ve toryumda Türkiye'miz en büyük rezerve sahiptir. Ülkemizin geleceği ve çocuklarımızın yarınları için yüklenmiş olduğumuz emanetin farkındayız" diyerek borda katma değerli yeni bir strateji başlatılacağını açıkladı.

TESİSLER

Türkiye’nin en değerli madeni bor; Kütahya – Eskişehir – Balıkesir tesislerinde
katma değeri yüksek, verimli ve kaliteli ürünlere dönüştürülüyor.
Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2024 Eti Maden