Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi’nin Temel Atma Töreni Gerçekleşti.
Anasayfa > Haberler > Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi’nin Temel Atma Töreni Gerçekleşti.
25
10
2019

Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi’nin Temel Atma Töreni Gerçekleşti.

İleri teknoloji üretimle hizmet verecek, savunma sanayimizin gücüne güç katacak ve ülkemize katma değer kazandıracak olan Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi için tarihi bir günü yaşadık ve stratejik öneme sahip tesisin temelini gururla attık, bu mutluluğu Türkiye’mizle paylaştık.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’in değerli katılımları ve tesisin ülkemiz için taşıdığı büyük anlamı ifade eden açılış konuşmasıyla gerçekleşen temel atma töreninde, Balıkesir Valimiz Sayın Ersin Yazıcı, değerli milletvekillerimiz, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz ve değerli ilçe belediye başkanlarımız, Eti Maden Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Serkan Keleşer ve yüklenici firmanın değerli yöneticileri, Eti Maden’in ve sektörün değerli isimleri ve basın mensuplarımız yer aldı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının resmî Twitter hesabından canlı yayınlanan törenin kaydını izlemek için https://twitter.com/etimaden linkini tıklayabilirsiniz.

Bor Karbür Nedir?

Bor karbür, yeryüzünde elmastan ve kübik bor nitrürden sonra gelen en sert, en dayanıklı malzemedir. Ayrıca hafif olma özelliğiyle büyük değer taşımaktadır.

Bor Karbür Nasıl Üretilmektedir?

Bor Karbür, endüstriyel olarak Karbotermik Yöntem (borik asidin elektrik ark fırınında karbon ile redüklenmesi) ile üretilmektedir.

Bor Karbürün Önemi Nedir?

Bor karbür (B4C), yüksek sıcaklığa dayanımı, sertliği, fiziksel mukavemeti ve düşük yoğunluğuyla (hafifliğiyle) endüstriyel açıdan önem kazanmaktadır.

Bor karbürün ergime sıcaklığı yüksek olup (~2500°C), yoğunluğu (2,52 g/ cm3) düşüktür ve birçok kimyasal reaksiyona karşı direnci çok yüksektir.

Bor karbür, mukavemet değerleri açısından da çok üstün özelliklere sahiptir.

Bor Karbür Ne İşe Yarar, Kullanım Alanları Nelerdir?

Askeri amaçlı uygulamalarda, zırh malzemelerinde, aşınmaya dayanıklı makine parçalarının üretiminde ve nükleer uygulamalarda nötron tutucu olarak bor karbür kullanılır.

Bor Karbür, Savunma Sanayimizdeki Hangi Ürünlerin Üretiminde Kullanılacak?

Bor karbür, taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, hafif zırhlı araçlar ve personel koruyucu yelekler, zırh levhalar gibi birçok savunma sanayi ürününün yerli üretiminde katkı sunacak.

Bor Karbür Üretiminde Hangi Ülkeler Öne Çıkmaktadır ve Üretim Miktarı Ne Kadardır?

Dünyada yılda yaklaşık 12.000 - 15.000 ton bor karbür üretilebilmektedir. Piyasada hâkim üretici ülke Çin olup, Almanya, Hindistan, Japonya, ABD, Ukrayna, Güney Kore ve İngiltere’de bor karbür üretimi yapılmaktadır.

Bor Karbürün Ülkemize Sağlayacağı Katma Değer Nedir?

Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi’nde yılda 1.000 ton üretim gerçekleştirilecek ve yaklaşık 25 – 30 milyon dolar değerinde bir ürün ortaya çıkartılacaktır.

Bordan elde edilen katma değer; borik asit gibi rafine ürünlerde 3 katına,

Bor karbür gibi ürünlerde 150 katına,

Bu ürünlerin kullanıldığı zırh yapımı ve nükleer gibi sektörlerde ise 500 katına, hatta 2.000 katına çıkarılabilmektedir.

Türkiye, Bor Karbürü Nereden İthal Ediyor?

Türkiye’de tüketilen bor karbür, Çin ve Almanya gibi ülkelerden ithal edilmektedir.

Bor Karbür İthalatının Türkiye’ye Yıllık Maliyeti Nedir?

Türkiye’nin yüksek kalitede bor karbür ithalatı, yaklaşık 500 ton olup, bunun için harcanan para yaklaşık 10 milyon dolar mertebesindedir.

Güncellenme Tarihi: 2019-10-25 13:18:00

Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2024 Eti Maden