Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan BAYRAKTAR Beylikova Florit, Barit ve Nadir Toprak Elementleri İşletme Müdürlüğümüzde İncelemelerde Bulunmuştur.
Anasayfa > Haberler > Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan BAYRAKTAR Beylikova Florit, Barit ve Nadir Toprak Elementleri İşletme Müdürlüğümüzde İncelemelerde Bulunmuştur.
28
12
2023

 

 

 

Tesisteki incelemelerinin ardından bir değerlendirmede bulunan Bakanımız şunları kaydetti:

KATMA DEĞERLİ MADENCİLİK: Madenler konusunda çok iddialı hedeflerimiz var. Türkiye’nin madenlerde net ihracatçı olması gibi Cumhurbaşkanımızın koyduğu bir hedefle yürüyoruz. Bu hedef doğrultusunda madenciliğimizi katma değerli madencilik olarak geliştirmek istiyoruz. Burada içinde bulunduğumuz tesis de bunun çok çarpıcı bir örneği.

DÖNÜŞÜMÜN OLMAZSA OLMAZLARINDAN: Nadir toprak elementleri dünyada gelişen yeni teknolojiler, batarya teknolojileri, yenilenebilir enerji teknolojileri ve esası itibari ile enerji dönüşümünün olmazsa olmazlarından bir tanesi. Onun için adı kritik madenler olarak adlandırılıyor.

EN BÜYÜK İKİNCİ REZERV: Geçtiğimiz günlerde COP28 taraflar konferansında vurgu yapılan, dünyada başarılı bir enerji dönüşümü, iklim değişikliği ile mücadele isteniyorsa bunun mutlaka kritik madenlerle destekleniyor olması vurgulanmıştı. Bu çerçeve biz de uzun yıllara dayanan araştırmalarımızın neticesinde Eskişehir Beylikova’da, şu anda içinde bulunduğumuz tesis ve etrafındaki sahalarda dünyanın tek yatakta en büyük ikinci rezervini keşfetmiş durumdayız.

SIRADA ENDÜSTRİYEL TESİS VAR: Burada yaklaşık 690 milyon tonluk bir cevher var. Biz bu kaynağın işletilmesi ile alakalı ilk etapta bir pilot tesis kurduk ve geçtiğimiz Nisan ayında sayın cumhurbaşkanımız buranın açılışını yapmıştı. İlk etapta 1200 tonluk bir cevher işleyeceğiz. Bu tesisten aldığımız neticeler sonucunda da yılda 570 bin tonluk cevheri işleyecek ve yaklaşık yılda 10 bin tonluk nadir toprak oksidi üretecek endüstriyel tesisi kurmayla alakalı çalışmalarımıza devam ediyoruz.

5 ÜLKEDEN BİRİ: Bu sayede dünyada ilk 5 ülkeden biri olacağız. Elbette bu bizim kendi sanayimize, özellikle elektrikli araçlarımız, özellikle yenilenebilir enerji teknolojileri ile alakalı bizi çok önemli bir noktaya taşıyacak ve dünyada da birçok ülkenin bu ham maddeye bu nadir toprak elementlerine erişimi ile alakalı önemli bir tedarikçi konuma gelmiş olacağız.

 

GELİŞEN TEKNOLOJİLERDE ÖNEMLİ AVANTAJ: Bu tesis ve buradaki çalışmalar fevkalade önem arz ediyor. Burada ciddi bir AR-GE çalışması yürütüldü. Artık ürün almaya başladık. Elbette ki bunu endüstriyel baza ve yüksek miktarlara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu bize birçok alanda, yeni gelişen teknolojilerde önemli bir avantaj ve diğer ülkelerin önüne getirebilecek bir proses olacak bir çalışma. İnşallah bunu önümüzdeki yılarda ve en kısa sürede hayata geçirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

 

Güncellenme Tarihi: 2023-12-29 10:39:19

Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2024 Eti Maden