Cam

Camın Işıltısı Bordan Geliyor

Dünya rezervinin %73’üne sahip olan Türkiye’de üretilen bor ürünleri cam sektöründe hem iç pazar hem de dış pazarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sahip olduğu eşsiz özellikler nedeniyle birçok sektörde tercih edilen bor özellikle cam sanayisinin önemli ham maddeleri arasında yer almaktadır.  Cam ürünleri borun dokunuşuyla birlikte ısıya ve kimyasallara dayanıklı bir hale dönüşmektedir. Borun katkısıyla farklı kullanım alanlarına erişen camın, devam eden Ar- Ge çalışmalarıyla birlikte kullanım ağının genişletilmesi planlanmaktadır.

Bor ürünlerinin kullanılmasıyla elde edilen borosilikat cam; ısıya ve kimyasallara karşı daha dayanıklı olması istenen cam tepsi, saklama kabı, demlik ve cezve gibi mutfakta sıkça kullanılan cam içerikli ürünlerde, elektronik cihazların ekran camlarında, dayanıklı bir hale dönüştürülmek istenen aydınlatma aksamlarında, Güneş enerjisi sistemlerinde, kamera ve fotoğraf makinelerinin mercek camlarında, dürbünlerde uçak ve otomotiv endüstrisinde, şurup, antibiyotik, vitamin hapları vb. şişeleme işleminde kullanılmak üzere ilaç sektöründe, şişe içecek sanayisinde, bilimsel araştırma laboratuvarlarında kullanılan cam ürünlerinin yapımında vb. birçok alanda aktif olarak kullanılmaktadır.

 Çevreye Duyarlı Cam Yünü

Isı etkisiyle sıvı hale getirilip ergonomik yapıya dönüştürülen cam liflerinden üretilen cam yünü, üretim aşamasında ilave bor oksit içeriğiyle güçlü ve dayanıklı bir yapıya erişmektedir. Isı ve ses yalıtımında etkin olarak kullanılan cam yünü; şilte, levha, boru ve dökme gibi çeşitli formlarda üretilmektedir. Duvar ve betonarmelerin iç yüzeylerinde, merdiven ve asansör boşluklarında, ahşap, metal ve oturtma çatılarda, klima ve çatı şiltelerinde, dış cephe yalıtımlarında, sanayi boruları, kalorifer tesisatları, merkezi ısıtma sistemleri vb. alanlarda kullanılmaktadır. Küf tutmayan, dağılmayan, çürümeyen, korozyon ve pas yapmayan cam yünü, sıcağa ve rutubete karşı dayanıklı olmakla birlikte haşereler ve mikroorganizmalar tarafından da deforme edilememektedir.

Kimyasal Tepkimelere Dayanıklı Uygun Maliyetli Tekstil Tipi Cam Elyafı

Borun katkısıyla oluşan bir diğer cam ürünü olan Tekstil Tipi Cam Elyafı; düşük maliyetlerle üretilen yüksek çekmeye, kimyasal tepkimelere ve darbelere karşı dayanıklı endüstriyel bir üründür. Güçlendirilmiş malzemeler ve kompozitler başta olmak üzere deniz botları, kayak takımları, yakıt tankları, gemiler, tren vagonları, çatı kaplama malzemeleri, elektronik devre panoları, otomobillerin tampon, çamurluk, koltuk ve ön panellerinde kullanılmaktadır. Ayrıca “Yeşil Enerji” sektöründe rüzgâr panellerinin üretiminde de etkin bir rol oynamaktadır.

Güncellenme Tarihi: 2019-02-25 20:54:46

Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2024 Eti Maden