Ahşap Koruma
Anasayfa > Ahşap Koruma

Borlu Ürünlerle Uzun Ömürlü Ahşap Koruması

Borlu bileşikler, Türkiye’de ve dünyada ahşap koruma sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok Avrupa ülkesinde sınırlama getirilen zehirlilik etkileri yüksek pek çok kimyasal içerikli ahşap koruma ürünlerinin yerini insan sağlığına ve çevreye duyarlı borlu koruma ürünleri almaya başlamıştır. Bor bileşikleriyle üretilen ahşap koruma ürünleri zararlı biyolojik etkenlere karşı dayanıklı, suda hızlıca çözünebilen ve kolaylıkla uygulanabilen ürünlerdir.

Ahşaba Kolaylıkla Uygulanan Borlu Koruma Ürünleri

Yüksek maliyetli tekniklere ihtiyaç duyulmadan ahşap ve ahşap ürünlerinin bünyesine; daldırma, batırma, fırça ile sürme, süpürme, püskürtme, vakum veya basınçlı sistemlerin uygulanmasıyla gerçekleştirilen emprenye işleminde borlu bileşikler kullanılmaktadır. Borlu bileşikler, ahşabı güçlü ve dayanıklı bir malzemeye dönüştürerek kullanım ömrünü uzatır ve tasarruf edilmesini sağlar. Ayrıca olası yangın durumlarında; diğer ahşap koruma ürünlerine kıyasla alevin güçlenmesini minimum seviyeye indirdiği için bulunduğu alanının güvenliğini sağlayarak oluşabilecek her türlü hasarı en düşük seviyelere indirmektedir. Ağaç malzeme yüksek sıcaklıklara karşı karşıya kaldığı durumlarda, dış tabakalarındaki suyu hızlıca dışarıya vererek hızla kömürleşir. Kömürleşen dış tabakalardan içeriye ısının iletilmesi bor katkısıyla önlenerek yavaş yanmayı temin eder ve yangında acil müdahaleye zaman kazandırarak can ve mal kaybının en aza indirilmesine yardımcı olur. Suda ve yüksek rutubetli ortamlarda çözünebilirliği nedeniyle daha önceden koruyucu işlem görmüş veya görmemiş ahşap konstrüksiyonlarda tuz çubukları şeklinde ahşap üzerinde açılan deliklere yerleştirilebilir ve buralarda su veya rutubet etkisi ile çözünerek malzemeye yayılması yolu ile uygulanabilir.

Çevreye Duyarlı Borlu Ahşap Koruması

Borlu koruma ürünleriyle dayanıklı, kaliteli ve uzun ömürlü ürünlere dönüşerek yaygın kullanım alanına erişen ahşap kaplamalar, ekolojik dengeye zarar vermeyen doğa dostu ürünlerdir. Borlu koruma ürünleri, insan ve hayvan sağlığına herhangi bir tehdit unsuru barındırmaz. Ahşap üzerinde zararlı organizmaların oluşmasına engel olur. Mantar, böcek, termit ve deniz zararlılarına karşı koruyucu olarak da kullanılır. Bu doğrultuda borlu ürünlerle uzun ömürlü, dayanıklı, çevreye ve insan sağlığına duyarlı bir ahşap koruması sağlanmaktadır.

Uygulama alanına uzun süre dayanıklılık sağlayan borlu ahşap kaplamaları düşük maliyetlerle bakım gerektirmeden kullanım ömrünü uzatarak, ormanlık alanların korunmasına ve ağaç tüketiminin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 2019-02-25 20:54:05

Genel Müdürlük
Kızılırmak Mahallesi 1443. Cadde No:5 06530 Çukurambar-Çankaya/ANKARA
Telefon
+90 (312) 294 20 00
+90 (312) 230 71 84
Kep
etimaden@hs01.kep.tr
© 2024 Eti Maden